مهارتهای زندگی (برای نوجوانان و جوانان،بزرگسالان) - مرکز مشاوره یاوران رشد تبریز

مهارتهای زندگی (برای نوجوانان و جوانان،بزرگسالان)

کتاب خواندن مهم نیست کتاب خوب خواندن مهم است


انتشارات ما و شما -به دليل استفاده نادرست (و درست) از تكنولوژي، مفهوم و شكل روابط انساني دست خوش تغييرات زيادي شده است كه نمونه واضح آن محدود شدن روابط بين فردي (فقدان مهارتهاي برقراري ارتباط مؤثر) بدليل افراط در استفاده از كامپيوتر و تلفن است و به همين دليل شيوع كمرويي و خجالت و اضطراب اجتماعي در اكثر جوامع رو به افزايش است.

در اين كتاب راههاي عملي افزايش حرمت نفس، كنترل افكار خودكار منفي و جايگزين كردن آن با افكار واقع‌بينانه و منطقي، كسب مهارتهاي اجتماعي، فن شروع و تداوم صحبت و گفتگو، فن نظر دادن و ابراز خود، فن انتقاد كردن، چگونه با انتقاد و ايرادهاي ديگران برخورد كنيم، جسارت و فن نه گفتن، روش غلبه بر ترس از سخنراني و دهها مطالب كاربردي و مفيد ديگر ذكر شده است.


maharat-nojavan

عنوان

مهارتهای زندگی (برای نوجوانان و جوانان،بزرگسالان(

تعداد صفحه

۱۷۲

نوبت چاپ

نهم، سال ۱۳۹۳

نویسندگان

دکتر سید اصغر ساداتیان

قیمت

۱۰۰۰۰۰ ريال

 

خلاصه ای از فهرست مطالب
فصل اول: ماهيت احساسات و عواطف  

فصل ۲: تفاوت كم‌رويي با خجالت، شرم، حيا، گناه، افتخار 

فصل ۳: خجالت، كمرويي و اضطراب اجتماعي

– خودآزمون اضطراب اجتماعي Min- spin  

فصل ۴ : روش اصلاح و غلبه بر كمرويي و اضطراب اجتماعي

 اصلاح تفكرات و باورهاي غلط و منفي  

 منتخبی از متن کتاب

 جسارت و فن نه گفتن

اگر برخلاف ميل‌تان جواب رد دادن به خواسته ديگران برايتان سخت و يا غيرممكن است، شما در واقع نقش برده‌اي بيش را نداريد و كنترل زندگي خود را به دست ديگران داده‌ايد و اولين شرط قدم گذاشتن در مسير خوشبختي پذيرش مسئوليت و گرفتن كنترل زندگي به دست خودمان است.

· با حق و حقوق خود آشنا شويد: يكي از مشكلات افراد در روابطشان اين است كه با حق و حقوق خود و ديگران آشنا نيستند:

– بيش از آنكه ديگران حق دارند سؤال و خواسته از ما داشته باشند ما اختيار و حق داريم كه جواب رد بدهيم (حتي به عزيزترین افرادمان). آيا اگر يك نفر در خيابان از ما التماس كرد كه ماشين‌مان را به او بدهيم، خواهيم داد؟ درخواست‌هاي ديگر چطور؟ (به مطالب قبلي مراجعه كنيد).

– ما هيچ وظيفه‌اي براي خشنود و خوشحال كردن ديگران نداريم (و همين طور بالعكس)، مگر اينكه ابتدا خود خشنود و خوشحال باشيم و يا وظيفه‌اي را تقبل كرده باشيم. اينكه ديگران از جواب رد ما ممكن است ناراحت شوند، مشكل آنهاست نه ما.

· جواب رد دادن نشانه خودخواهي نيست: بجز موارد قانوني و وظيفه، تن دادن به كار و چيزي كه رضايت و ميل دروني نداريم چيزي جز رياكاري، دو رويي، مهرطلبي، ضعف و درماندگي نيست، بيخود به آن برچسب دوستي، مهرباني، دلسوزي، نزاكت و يا كمك نزنيم (به مطالب قبلي مراجعه كنيد). خودخواه فردي است كه وظايف و مسئوليتهاي خود را بدرستي انجام نمي‌دهد و از ديگران انتظار دارد كه ديگران بار او را بر دوش بكشند. هميشه اين نكته را بايستي بخاطر داشت كه «چراغي كه به خانه رواست (خانه خودمان) به مسجد (خانه خدا) حرام است».

· فريب نخوريد: بسياري از افراد (خصوصاً فروشندگان) از طريق القاء احساس گناه، خساست، تحقير و برانگيختن احساسات تلاش مي‌كنند تن به خواسته آنها بدهيد. فريب شگردهاي آنها را نخوريد و احساساتي تصميم نگيريد.

· سياستمدارانه پاسخ ندهيد: بجز در موارد بسيار خاص، پاسخي دو پهلو ندهيد كه فرد نداند جواب شما مثبت است يا منفي («مطمئن نيستم»؛ «حالا ببينم شايد يه وقتي…»)

· براي نه خود دليل تراشي نكنيد: جواب رد شما نه به اين دليل است كه نمي‌توانيد، بلكه به اين دليل است كه چنين انتخابي را كرده‌ايد. لذا براي جواب منفي خود بي‌جهت دليل و بهانه نياوريد. زيرا در اين صورت طرف مقابل بدنبال راه حلي براي جواب مثبت گرفتن از شما خواهد بود (ميدوني؟ من بايد بچه‌ام ‌رو از مدرسه بردارم. خوب عيبي نداره اول مي‌ريم اونو بر مي‌داريم بعد مي‌ريم…).

دنبال متقاعد كردن و تأييد گرفتن از طرف مقابل نباشيد: اين حق شماست كه نه بگوييد حال مي‌خواهد طرف مقابل جواب شما را بپذيرد يا نه. سعي نكنيد طرف مقابل را متقاعد كنيد.

 

برای خرید کتاب میتوانید به مرکز مشاوره یاوران رشد مراجعه فرمایید و یا از طریق فروشگاه که به زودی افتتاح خواهد شد اقدام فرمایید.

 

بازدید: 18