افسردگی پنهان - مرکز مشاوره یاوران رشد تبریز

افسردگی پنهان

افسردگی گاهی ممکن است به صورت مخفی و پنهانی در روح و روان هرفردی نهفته باشد به طوری که خود شخص هم نداند دچار آن شده است!

images

رئیس نظام روان‌شناسی و مشاوره استان زنجان با بیان اینکه افسردگی پنهان علیالخصوص در زنان رو به افزایش است، گفت: فردی که از این اختلال رنج می‌برد آگاهی چندانی از علائم آن ندارد.

سیدعبدالله احمدی‌قلعه در این خصوص، اظهارکرد: فردی که درگیر افسردگی پنهان است از روزمرگی رنج‌ برده و توانایی ایجاد تحول در برنامههای روزانه خود را ندارد. به ‌علاوه از پیشرفتهایی که در زندگی عایدش میشود خوشحال نمی‌شود، به شکل بارزی در خواب و خوراک دچار اختلال می‌شود و به خرید، مهمانی رفتن و مرتب کردن محیط زندگی خود تمایلی ندارد.این کارشناس با تأکید بر این موضوع که شخص دچار افسردگی پنهان از اختلال خود آگاه نیست، ادامه‌داد: در واقع اطرافیان و خانواده وقتی چنین علائمی را در کسی مشاهده میکنند باید به فکر راه چاره بوده و محیط شادی را برای وی فراهم کنند. در واقع برخی بیماریهای روحی و روانی نیز مثل بسیاری از بیماری‌های جسمی خاموش بوده و در ظاهر شخص بروز نمیکند. این‌گونه اختلالها افسردگی پنهان نیز جزوی از آن‌ها است شخص را به ‌شدت آزار می‌دهد، در حالی ‌که خودش خبر ندارد. از این‌رو اطرافیان بهتر می‌توانند این علائم را تشخیص داده و جهت رفع و درمان آن اقدام کنند.

وی همچنین افزود: غافل‌گیر کردن یکی از اقدامات تاثیرگزار برای بهبود کسانی است که از افسردگی پنهان رنج میبرند. به ‌عنوان ‌مثال می‌توان هدیه گرفتن، برپا کردن جشنهای تولد و مهمانی را نام برد. در واقع اطرافیان باید فرد را به شرکت در محیط‌های شاد و پرانرژی مجبور کنند و از تنها گذاشتن زیاد او اجتناب کنند.

احمدی‌قلعه خاطرنشان کرد: گوش سپردن به موسیقی شاد، مطالعه مطالب طنز و فکاهی، حضور در مراکز خرید، رانندگی، ورزشهایی از قبیل شنا و آب‌بازی و از همه مهم‌تر مراجعه به مشاور مجرب از جمله راهکاری درمان این نوع از افسردگی محسوب می‌شوند.

منبع:تابناک

 

بازدید: 1